Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Niewydolność szyjki macicy — przyczyny, objawy. Czym może skutkować niewydolność szyjki macicy w ciąży?

5 czerwca 2023 Niewydolność szyjki macicy


Praktyka pokazuje, że niewydolność szyjki macicy w ciąży (ale także przed lub po urodzeniu dziecka) to dość powszechny problem występujący u kobiet w różnym wieku. Wcale jednak nie oznacza to, że można go zignorować, a wręcz przeciwnie: w przypadku stwierdzenia problemu konieczne jest odbycie konsultacji z lekarzem oraz podjęcie odpowiednich działań w zakresie leczenia.

Szyjka macicy — za co odpowiada? Podstawowe informacje

Szyjka macicy to część układu rozrodczego, która pełni dość istotną funkcję w jego codziennym funkcjonowaniu. To właśnie dzięki niej pochwa łączy się z jamą macicy. Szyjka to niewielki, wąski fragment dolnej części macicy. Jest ona zbudowana z tkanki łącznej i mięśniowej oraz wyścielona błoną śluzową.

Choć czasem niedoceniana, w rzeczywistości szyjka macicy odgrywa niezwykle ważną rolę szczególnie podczas ciąży. Ma ona za zadanie podtrzymywać macicę, będąc jednocześnie naturalną barierą chroniącą kobietę przed różnego rodzaju zakażeniami zewnętrznymi.

Prawidłowo zbudowana szyjki macicy to organ składający się z dwóch części, tzn. pochwowej i brzusznej. Każda z nich jest pokryta nabłonkiem.

Jak już wspomnieliśmy, szyjka macicy pełni w organizmie wiele pożytecznych funkcji. Jak już wspomnieliśmy, ma ona za zadanie chronić macicę przed zakażeniami, ale jest to tylko jedno spośród wielu zadań. Oprócz tego szyjka macicy umożliwia również transport plemników do macicy oraz reguluje cykl miesiączkowy.

Niewydolność szyjki macicy — przyczyny

Niewydolność szyjki macicy to problem, na którego pojawienie się u kobiet mogą mieć wpływ różne przyczyny.

Za bezpośrednią przyczynę problemu, jakim jest niewydolność szyjki macicy w ciąży, uznaje się skurcze jej mięśni, co powoduje osłabienie szyjki. Skąd może wynikać ten problem?

Poniżej wymieniliśmy kilka typowych czynników, które uznaje się za zwiększające ryzyko wystąpienia tego problemu:

  • wrodzone uwarunkowania genetyczne,

  • wielkość oraz waga płodu,

  • przebyte w przeszłości choroby i zabiegi chirurgiczne w obszarze układu rozrodczego oraz moczowego,

  • nieprawidłowy tryb życia w okresie ciąży oraz miesięcy bezpośrednio ją poprzedzających,

  • utrzymujący się przez dłuższy czas silny nadmierny stres,

  • nieprawidłowa produkcja kolagenu oraz elastyny,

  • ciąża mnoga, która powoduje dodatkowe obciążenie organizmu,

  • nabyte w przeszłości urazy szyjki macicy,

  • wrodzone wady rozwojowe.

Wyżej wymienione czynniki (oraz szereg innych, ponieważ przedstawiliśmy tylko niektóre spośród wszystkich potencjalnych przyczyn) mogą doprowadzić do osłabienia szyjki macicy, a nawet pojawienia się problemu w postaci jej niewydolności w okresie ciąży.
Prowadzenie ciąży należy powierzyć dobremu specjaliście w zakresie Ginekologii i Położnictwa.

Materiał zewnętrzny

Redakcja babycolibra.pl

Redakcja "Babycolibra" to dynamiczna platforma internetowa, która skupia się na tematach związanych z lifestylem, dziećmi, zdrowiem, urodą i modą. Jest dedykowana przede wszystkim rodzicom, dbającym o harmonijny rozwój swoich dzieci oraz własny rozwój osobisty. "Babycolibra" oferuje czytelnikom praktyczne porady dotyczące pielęgnacji dzieci, zdrowego stylu życia, diety oraz aktualnych trendów w modzie i urodzie. Ich treści są starannie dobrane, by wspierać rodziców w codziennych wyzwaniach, zachęcając ich do podejmowania świadomych decyzji dotyczących zdrowia, wychowania oraz stylu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

poranna pielęgnacja twarzy
Do czego służy chirurgia okulistyczna
Serek homogenizowany

Jesteś zainteresowany reklamą?